BUŠKOVNA

Okolí:

o      Mohelka

o      Kozmice

o      údolí Zábrdky

o      Chocnějovický mlýn

*

Rejstřík podzemních prostor

*

Odkazy na www:

o      InfoČesko

o      turistické cíle v okolí Českého Dubu

 

Umělá jeskyně nad údolím Malé Mohelky jihozápadně od Přibyslavic - k.ú. Rostkov (Jičínská pahorkatina / Mnichovohradišťsko)

Též Buškova skála, Buškova jeskyně, Buškovačka

Popis:

Poměrně prostorná ve skále vytesaná jednoprostorová místnost bez oken při horní hraně k jihozápadu obrácené skalní stěny jednoho ze skalních ostrohů nad levým břehem Malé Mohelky. Ve vstupním otvoru osazeny dřevěné dveře. V interiéru dřevěná palanda a kamenný (poměrně novodobě vyhlížející) krb.

Přístup do místnosti z náhorní plošiny nad „jeskyní” po několika strmých vytesaných schůdcích (zajištěno do skály ukotveným lanem) a úzké skalní římse ke vchodu. Místnost dokonale skrytá - vstup ani přístupové schůdky nejsou z dálky takřka vidět. Nejnápadnější je v případě „obydlení” kouř  vystupující „ze země“ - kouřový otvor totiž ústí na náhorní plošině skály nedaleko vstupu.

  

Historie:

Místnost je v turistické literatuře považována za pozůstatek tvrze či hrádku ze 14. století. V terénu však po nějakém opevnění ostrohu nelze nalézt žádné stopy, a i vzhledem k poloze jeskyně při horní hraně skály a takřka žádnému prostoru před ní si nedovedu představit její zapojení do systému případné tvrze - jedině snad přístup po dřevěných ochozech, což však vzhledem ke snadné přístupnosti shora nemá valný smysl.  Vzhledem k absenci oken a obtížnému přístupu rozhodně nejde ani o klasické skalní obydlí či sklep. Nejspíše mi přijde, že místnost mohla být vybudována jako úkryt (je otázka, jestli až loupežnickou bandou jistého Buška, která se zde měla kolem roku 1820 zdržovat a která dala jeskyni i jméno, nebo již někým před nimi).

Přístupnost:

Volně (avšak poměrně obtížně) přístupné, špatně nalezitelné. Na mapě Ralsko 1:25000 (i některých jiných) značeno chybně mnohem jižněji.

Zajímavosti:

Ø        O Buškově bandě se vypráví, že místním obyvatelům neškodili (a byli jimi dokonce oblíbeni) – na loupežné výpravy se vydávali na bohatší Mladoboleslavsko. Též se píše, že loupežníci měli sluj uzavřenou silnými železnými dveřmi, které byly po jejich vypuzení odvezeny do klášterského pivovaru.

Literatura:

- Pavel David, Vladimír Soukup a kol.: Máchovo jezero, Ralsko - Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku 5 (Praha 1994)

aktualizováno: srpen 2005